20.05.2019

П’ять років боротьби військової прокуратури Західного регіону України з наслідками військового конфлікту. - Стаття військової прокуратури Західного регіону України. "Вісник прокуратури", № 4'2019


П’ЯТЬ РОКІВ БОРОТЬБИ ВІЙСЬКОВОЇ ПРОКУРАТУРИ ЗАХІДНОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ З НАСЛІДКАМИ ВІЙСЬКОВОГО КОНФЛІКТУ

                                                                                                                                       Вісник прокуратури, 4'2019

Головні події останніх п’яти років у зоні проведення операції об’єднаних сил (до 30 квітня 2018 року – антитерористичної операції) на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей ознаменовані кривавими обстрілами, бойовими протистояннями, непоправними людськими та матеріальними втратами.

З метою протидії та запобігання незаконній діяльності російських і проросійських збройних формувань у війні на сході України 14 серпня 2014 року народні депутати України підтримали в першому читанні та в цілому законопроект № 4446а «Про внесення змін до Закону України „Про прокуратуру” щодо створення військових прокуратур». За відповідне рішення проголосували 249 парламентарів. У зв’язку з цим, на підставі наказу Генерального прокурора України Яреми В.Г. від 22 серпня 2014 року № 76ш, прокуратуру з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України реорганізова но шляхом перетворення у військову прокуратуру Західного регіону України.

Доволі довго третина особового складу була змінною, адже офіцери прокуратури регіону виконували свої обов’язки у зоні АТО/ООС. Решта прокурорсько- слідчих працівників військової прокуратури Західного регіону України наводили лад, правопорядок і справедливість на цих територіях.

Однак цим їхня діяльність не обмежувалась: відлуння гібридної війни відчувається і на віддалених від збройного конфлікту територіях, зокрема Західній Україні.

Висвітлюючи повсякденну діяльність військових прокурорів, варто наголосити на двох епізодах: за принципової позиції в судах офіцерів військової прокуратури засуджено за державну зраду двох вояків, які у скрутний для держави час стали перебіжчиками.

Нещодавно засуджено до покарання у виді позбавлення волі строком на 14 років за дезертирство і державну зраду військовослужбовця з Львівщини.

Так, 8 жовтня 2018 року Шевченківський районний суд міста Львова за результатами спеціального (заочного) судового розгляду визнав винним військовослужбовця однієї з військових частин Львівщини у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 408 (дезертирство, вчинене в умовах особливого періоду) та ч. 1 ст. 111 (державна зрада) КК України.

У суді військовою прокуратурою Львівського гарнізону Західного регіону України доведено, що старший солдат у червні 2014 року не з’явився з лікувального закладу до військової частини та досі незаконно перебуває поза межами її розташування, проводячи час на власний розсуд.

Крім того, доведено, що вказаний боєць після завершення лікування у військовому госпіталі вирішив стати на злочинний шлях, переслідуючи мету завдання шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України. Засуджений вступив до незаконного воєнізованого формування «Народна міліція» терористичної організації «ЛНР», де проходить службу до цього часу у складі батальйону «Зоря». Також брав участь у бойових діях проти сил АТО в районі міста Дебальцевого Донецької області, неодноразово проявляв інтерес до інформації щодо місць дислокації окремих підрозділів однієї з військових частин у зоні АТО і в телефонних розмовах з військовослужбовцями намагався їх відмовити від виконання бойових завдань та пропонував перейти на бік незаконних воєнізованих формувань терористичних організацій «ЛНР/ДНР».

Усі зібрані військовою прокуратурою Львівського гарнізону та 1-м головним відділом 6-го управління Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України докази під час досудового розслідування повністю підтвердили в суді злочин старшого солдата. Суд урахував указані обставини, наведені прокурором, і призначив зловмиснику покарання у виді позбавлення волі строком на 14 років з конфіскацією майна.

Також військова прокуратура відстояла у суді призначення реальної міри покарання військовослужбовцю за державну зраду.

Так, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області підтримав позицію військової прокуратури Хмельницького гарнізону і визнав винним військовослужбовця однієї з військових частин у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 (державна зрада) КК України.

Зазначимо, що це кримінальне провадження вже розглядалось судом і майора було засуджено до покарання у виді позбавлення волі строком на 11 років, утім з процесуальних підстав вирок не набрав законної сили.

Під час нового судового розгляду прокуратура довела, що військовослужбовець, діючи умисно, передав представникам Російської Федерації відомості, які містять державну таємницю, а саме – повну інформацію про план польоту військового літака-розвідника, що дало змогу іноземній державі спланувати заходи з протидії та зменшити результативність виконання спеціального завдання.

Окрім того, під час виконання спеціального польоту зрадник відмовився виконувати законну вимогу штурмана екіпажу щодо скерування літака за запланованим курсом і ухилився від маршруту. Порушивши режим мовчання, намагався встановити контакт з невідомими особами і спрямував літак до лінії державного кордону з Російською Федерацією.

Позбавлений будь-якої можливості самостійно дістатись до аеродромів на території країни-агресора, майор був вимушений здійснити посадку літака на заплановану лінію польоту.

Суд урахував усі обставини і визнав зловмисника винним у державній зраді. Його позбавлено військового звання майора і впродовж 12 років він відбуватиме призначене судом покарання.

Завдяки військовій прокуратурі Рівненського гарнізону Славутський міськрайонний суд Хмельницької області визнав винним військовослужбовця військової служби за контрактом – постачальника речовин із зони бойових дій у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України.

У суді доведено, що солдат Збройних Сил України, перебуваючи поблизу блокпоста в місті Щастя Луганської області, виявив рослини конопель та подрібнив їх. У такий спосіб він незаконно виготовив та зберігав наркотичний засіб – канабіс для власного сп